Planujesz zakup samochodu i zastanawiasz się jak go sfinansować? Jedną z możliwości jest zaciągniecie kredytu balonowego. Poniżej przedstawiamy jego specyfikę.

Kredyt balonowy jest rodzajem kredytu samochodowego. Oferowany jest osobom, które posiadają zdolność do czynności prawnych oraz stały dochód. Sprawdzamy zasady jakie rządzą się kredytem samochodowym. Poznaj je i zobacz czy to korzystna opcja kupna auta dla ciebie.

Czym jest kredyt samochodowy?

Kredyt samochodowy to forma celowego kredytu bankowego, który udzielany jest wyłącznie na zakup nowego lub używanego pojazdu. Z reguły nie ma też znaczenia, gdzie kupujemy auto – czy będzie to samochód z salonu, komisu, czy od osoby prywatnej. Wyróżniamy trzy typy kredytu na samochód: standardowy, jednoratowy (tzw. 50/50 lub 60/40) lub balonowy kredyt samochodowy

W przypadku tego rodzaju kredytu banki stosują kilka rodzajów zabezpieczeń spłaty kredytu. Są to między innymi:

  • zestaw rejestrowy – po zarejestrowania auta, w dowodzie rejestracyjnym zamieszczana jest informacja o wpisie do krajowego rejestru zastawów;
  • cesja praw z polisy AC – w razie spowodowania wypadku pieniądze z polisy ubezpieczeniowej trafią do banku, a nie do kredytobiorcy;
  • przewłaszczenie – oznacza to, że bank wpisywany jest jako współwłaściciel pojazdu. Karta pojazdu zostaje w tym przypadku w banku.

Dzięki powyższym zabezpieczeniom kredyty samochodowe są niżej oprocentowane, niż produkty kredytowe przeznaczone na dowolny cel takie jak, kredyty gotówkowe. W ten sposób banki zmniejszają bowiem ryzyko udzielenia kredytu.

Na czym polega kredyt balonowy na auto?

Kredyt balonowy podzielony jest na trzy części. Na początku kredytobiorca wpłaca wkład własny (zazwyczaj jedną dziesiątą wartości pojazdu). Pozostała kwota kredytu jest rozłożona na miesięczne raty, ostatnia rata jest największa i wynosi od kilkunastu procent nawet do połowy wartości samochodu. Schemat tego rodzaju kredytu wygląda następująco: wkład własny – raty miesięczne – rata balonowa (tzw. rata wykupu).

Kredyt balonowy udzielany jest na krótki okres czasu – zazwyczaj od 24 do 60 miesięcy. Im dłużej trwa umowa kredytowa, tym mniejszy procent wykupu obowiązuje na koniec okresu jej trwania.

Raty balonowe – zalety i wady

Największą zaletą rat balonowych jest niewielki wkład własny i niskie miesięczne rat. Ponadto, to bezpieczna i elastyczna forma finansowania, gdyż zaciągnięty kredyt spłacany jest w stałych ratach, które dostosowane są do możliwości finansowych kredytobiorcy.
Dodatkowo, kredyt z ratą balonową umożliwia swobodne korzystanie z pojazdu przez cały okres trwania umowy. Dopiero w momencie spłaty tzw. raty wykupu kredytobiorca musi podjąć decyzję czy chce zatrzymać auto (i zapłacić pozostałą kwotę), czy też zwróci je i wymieni na nowy pojazd.

W przypadku, gdy kredytobiorca będzie chciał zatrzymać auto może także spłacić ostatnią ratę kredytu w dogodny za siebie sposób, na przykład jednorazowo lub w ratach.
Do uzyskania kredytu balonowego wystarczy z reguły dowód osobisty i odpowiednia zdolność kredytowa. Brak dodatkowych formalności sprawia, że jest to dodatkowo szybki sposób na zakup auta.

Największym mankamentem kredytu balonowego jest wysokość ostatniej raty, która wynosi w zależności od kredytobiorcy nawet do 50% wartości auta. Ponadto, banki udzielając tego typu kredytu wymagają wspomnianych wyżej zabezpieczeń na wypadek braku spłaty. W związku z czym są one też współwłaścicielem auta, co dla wielu osób może być kłopotliwe.

Kiedy warto skorzystać z kredytu balonowego?

Kredyt balonowy jest z pewnością dobrym rozwiązaniem dla osób, które nie przyzwyczajają się do swoich aut. Dzięki tej formie zakupu auta kredytobiorca nie musi spłacać ostatniej raty „balonowej”. Może w zamian odsprzedać dealerowi auto, a za uzyskaną kwotę spłacić ratę balonową lub przeznaczyć otrzymaną gotówkę na wkład własny potrzebny do uzyskania kolejnego kredytu balonowego. Dzięki elastyczności w zakresie spłaty ostatniej raty zobowiązania na kredyt z ratą balonową może pozwolić sobie również osoba, która nie ma wysokich dochodów czy też posiada inne zobowiązania.