W przypadku większych wydatków trudno wygospodarować wystarczającą sumę pieniędzy z budżetu domowego. Nie każdy może sobie pozwolić na comiesięczne gromadzenie oszczędności, dlatego często jedynym wyjściem na pozyskanie środków pieniężnych jest kredyt lub pożyczka pozabankowa. Te dwa produkty różnią się między sobą nie tylko sposobem przyznawania, ale także ograniczeniami w dowolnym dysponowaniem pieniędzy.

Pożyczki pozabankowe a kredyty w banku

Dużym ograniczeniem w przypadku kredytów w banku jest to, że trzeba z góry określić cel, na który zostaną przeznaczone pozyskane środki. Nie można więc dowolnie dysponować otrzymanymi pieniędzmi i ze sfinansowanych wydatków trzeba się później rozliczyć w banku. Na rynku dostępne są różne rodzaje kredytów, między innymi hipoteczny, konsumpcyjny czy inwestycyjny i każdy z nich przeznaczony jest do sfinansowania konkretnego celu. W przypadku firm pozabankowych cele pożyczek są dowolnie określane przez samych pożyczkobiorców. Nie ma więc konieczności informowania ani dokumentowania tego czy cel przeznaczenia pożyczki dotyczy zakupu nowego samochodu, czy wyjazdu na wakacje.

Czy określenie celu pożyczki jest konieczne?

W związku z tym, że firmy pozabankowe nie ingerują w to, jak pożyczkobiorca spożytkował otrzymane środki, nie trzeba dokumentować wydatków. Określenie celu pożyczki jest jednak przydatne z punktu widzenia samego klienta. Warto pamiętać, że pozabankowe pożyczki to nie tylko możliwość szybkiego pozyskania dodatkowej gotówki, ale także konieczność jej późniejszej spłaty. Ustalając cel przeznaczenia pożyczki, zanim złożysz wniosek o jej przyznanie, jest kluczową kwestią, aby określić wysokość dofinansowania. Pożyczki ratalne są oprocentowane, dlatego trzeba liczyć się z tym, że do podstawowej kwoty kredytu zostaną doliczone dodatkowe opłaty. Jeżeli potrzebna Ci pożyczka na rachunki, nie musisz od razu wnioskować o jej maksymalną wysokość, gdyż może się okazać, że już drobna kwota wystarczy na pokrycie wydatków. To pozwoli uniknąć wysokich rat oraz szybko uporać się z zadłużeniem.

Cel umowy pożyczki – na co pożyczają Polacy?

Pożyczki cieszą się sporym zainteresowaniem, gdyż pozwalają podnieść jakość życia oraz pokryć większe wydatki. Ułatwieniem jest pożyczka na dowolny cel, dzięki czemu każdy może dopasować ją do własnych potrzeb. Rozłożenie płatności na raty daje możliwość wnioskowania o większe kwoty, które nie obciążają budżetu i rozłożone są na dłuższy okres kredytowania. Według przeprowadzonych badań, Polacy coraz częściej decydują się na pozabankową pożyczkę zamiast kredyt w banku, właśnie z powodu braku konieczności precyzowania celu dofinansowania. Wykres przedstawia, na co najchętniej przeznaczane są pożyczki pozyskane z sektora pozabankowego:

 

Cel umowy pożyczki – na co pożyczają Polacy?

 

Wykres opracowany na podstawie badania z 2018 roku „Dlaczego Polacy się zadłużają”, na zlecenie Krajowego Rejestru Długów.

Jak można odczytać z wykresu, Polacy najczęściej zadłużają się na zakup sprzętu AGD i RTV. W tym przypadku zazwyczaj wystarczy pożyczka na niewielką kwotę z krótszym okresem kredytowania. Jeżeli jednak potrzebna jest pożyczka na samochód, trzeba się liczyć z większym wydatkiem, dlatego warto rozważyć złożenie wniosku o wyższe dofinansowanie.

Pożyczka na wakacje – czy to ma sens?

Większość Polaków rozsądnie podchodzi do zarządzania finansami, dlatego starają się unikać zaciągania zobowiązań na niepotrzebne wydatki. Oczywiście branie pożyczek bez ustalenia sobie celu nie jest dobrym pomysłem i może prowadzić to spirali zadłużenia. Warto więc wcześniej przeanalizować, jaka kwota potrzebna jest do sfinansowania wydatku i jak w tej kwestii kształtują się indywidualne możliwości finansowe. Nie trzeba jednak odmawiać sobie przyjemności, gdyż pożyczka na wakacje jest również ważnym celem. Zamiast obciążać budżet kosztami wyjazdu, można złożyć wniosek o potrzebną kwotę, a następnie powoli ją spłacać dzięki dogodnym ratom.

Pożyczka na samochód zamiast leasingu

Warto pamiętać, że z pożyczek na dowolny cel korzystają nie tylko klienci prywatni, ale także przedsiębiorcy. Nie ma ograniczeń w przyznawaniu takiego kredytu, dlatego pożyczka na samochód jest dużo korzystniejszym rozwiązaniem niż leasing. Głównym powodem jest przede wszystkim okres kredytowania oraz ograniczone formalności. Starając się o leasing, trzeba skompletować mnóstwo dokumentów i spełnić określone warunki. Pożyczka na samochód udzielana jest tylko na podstawie dowodu, a pieniądze w całości przelewane są na konto, dlatego można samodzielnie wybrać nawet używane auto, nie ograniczając się do oferty konkretnego dealera samochodowego.

Pożyczka na remont bez wkładu własnego

Na rynku produktów pozabankowych trudno znaleźć ofertę, której wysokość pozwoli na sfinansowanie zakupu nowego mieszkania. Wnioskując jednak o pożyczkę na dowolny cel, uzyskanie środki możesz przeznaczyć na renowację lokalu. Pożyczka na remont, w przeciwieństwie do kredytu hipotecznego, udzielana jest na uproszczonych zasadach, na krótszy okres kredytowania i bez konieczności wkładu własnego. Nie musisz więc wiązać się kilkuletnią umową, rozkładając 10 000 zł na 24 miesiące. Nie oznacza to, że trzeba od razu wnioskować o maksymalną kwotę, dlatego wcześniej warto oszacować wstępne koszty remontu, aby wiedzieć, ile pieniędzy potrzebujesz. Dobrym pomysłem jest także pożyczka na meble, gdyż w ten sposób możesz zakupić wyposażenie od prywatnego sprzedawcy, zamiast decydować się na zakup na raty w salonie meblowym.

Pożyczka na dowolny cel – kiedy warto złożyć wniosek?

Mimo że firmy pozabankowe nie wymagają od klientów udokumentowania wydatków z pozyskanych środków, warto dla siebie określić cel umowy pożyczki. Bezcelowe składanie wniosku tylko dlatego, że produkty pozabankowe są łatwo dostępne, nie jest dobrym rozwiązaniem i może wprowadzić do wpadnięcia w długi. Pożyczka na dowolny cel to idealna opcja, jeżeli planujesz większy wydatek, a zgromadzenie oszczędności trwałoby zbyt długo lub byłoby w ogóle niemożliwe. Wnioski pożyczkowe rozpatrywane są na bieżąco, a pieniądze natychmiast przelewane na konto, dlatego taki kredyt może być też pomocny w nagłych przypadkach.