W dzisiejszych czasach bardzo często zdarzają się nieprzewidziane sytuacje, kiedy to na już potrzebujemy pieniędzy. Niespodziewane zalanie mieszkania czy naprawa auta mogą kosztować nas bardzo dużo. Jeśli nie dysponujemy takimi pieniędzmi, bardzo często decydujemy się na pożyczkę lub kredyt. Warto jednak rozważyć również inne opcje. Zwłaszcza, jeśli wiemy, że gotówki będziemy potrzebować przez określony czas. Jedną z takich opcji jest pożyczka odnawialna. Na czym ona polega i co możemy dzięki niej zyskać?

Czym jest pożyczka odnawialna?

Pożyczka odnawialna działa na trochę innych zasadach niż zwykła pożyczka w parabanku lub kredyt w banku. Pożyczkobiorca otrzymuje na własny użytek określoną sumę pieniędzy i może ją wykorzystać tak naprawdę w dowolnym momencie. Przykładowo mamy określoną pulę pieniędzy i korzystamy z niej dopiero wtedy, gdy zachodzi taka potrzeba, czyli np. w razie konieczności naprawy samochodu. Zwykle chodzi tu o niewielkie kwoty, np. 3000 zł. Jak sama nazwa wskazuje, cechą charakterystyczną tego typu pożyczek jest ich “odnawialność”. Możemy więc po jakimś czasie odnowić pożyczkę.

Ze względu na taki charakter pożyczki, przypomina ona nieco debet albo limit kredytowy na rachunku bankowym.

Jak działa pożyczka odnawialna?

Na początek warto powiedzieć, na jak dużą kwotę pożyczki możemy liczyć. Wszystko zależy oczywiście od naszej zdolności kredytowej oraz tego, jak dużą kwotę potrzebujemy. Bank czy firma pożyczkowa muszą więc sprawdzić, czy będziemy w stanie spłacić daną pożyczkę. Jeśli uznają, że nie poradzimy sobie ze spłatą, oferują nam pożyczkę liniową z niższą kwotą.

Kolejna ważna kwestia to odnawialność pożyczki. W razie, gdyby sytuacja się powtórzyła i za jakiś czas znów będziemy potrzebować określonej sumy pieniędzy, możemy odnowić pożyczkę. Dzięki temu, że to nie pierwsza taka pożyczka, w znaczącym stopniu skracamy formalności, dzięki czemu jej odnowienie jest bardzo prostym procesem.

W przeciwieństwie do innych pożyczek, ten typ umożliwia nam wielokrotne korzystanie z przyznanych nam środków. Oznacza to, że po uregulowaniu zadłużenia możemy wydać znów te pieniądze, ponieważ zwykle odnowa nie wiąże się z dodatkowymi odsetkami. Mając np. 2000 zł wydajemy je na dowolny cel, oddajemy, a następnie znowu wydajemy. Mamy jednak na to określony czas, czyli zwykle od 3 do maksymalnie 12 miesięcy. Pod koniec tego okresu musimy pamiętać, żeby spłacić pożyczkę, tak by firma pożyczkowa czy bank mogły pobrać określoną kwotę z naszego konta.

Tak naprawdę istnieje wiele ofert, gdzie pożyczkodawca nie narzuca nam comiesięcznej spłaty należności. Sami więc musimy kontrolować bieżące wydatki i na bieżąco spłacać pożyczkę. Warto wiedzieć, że aktywne korzystanie z pieniędzy oraz regularne spłacanie pożyczki ma duży wpływ na ocenę naszej historii kredytowej. Wychodzimy bowiem wówczas na osoby, które umieją mądrze inwestować i wydawać własne pieniądze. W takim wypadku bank czy parabank mogą np. po jakimś czasie regularnych spłat zwiększyć nasz limit pożyczki.

Pożyczka odnawialna w banku czy parabanku?

Żeby zobaczyć, jaka oferta pożyczki będzie dla nas najbardziej atrakcyjna, warto sprawdzić, jak to wygląda w banku oraz firmie pozabankowej. Przykładowo w banku ING umowa zawierana jest najczęściej na 12 miesięcy, a po upływu tego okresu jest automatycznie odnawiana. Automatyczne rozwiązanie następuje po 59 roku życia. Warto zauważyć, że raty nie mogą być niższe niż 300 zł.

Pożyczka odnawialna w firmie pozabankowej wygląda nieco inaczej. Przede wszystkim do otrzymania pożyczki potrzebujemy jedynie dowodu osobistego i numeru konta bankowego. Weryfikacja odbywa się dużo szybciej, ponieważ nie istnieje konieczność informowania o historii kredytowej czy stanie majątkowym. W przypadku pożyczek pozabankowych musimy się jednak liczyć z wyższym RRSO, które może wynieść nawet ponad 800%.

Na co zwrócić uwagę, zanim weźmiemy pożyczkę odnawialną?

Zanim zaciągniemy pożyczkę odnawialną, musimy dokładnie przeczytać umowę. Sprawdźmy, ile będą wynosić kolejne spłaty pożyczki oraz w jakim terminie musimy uregulować zadłużenie. Ponadto zwróćmy też uwagę na wysokość oprocentowania, RRSO, prowizję oraz jak naliczane jest oprocentowanie. Niekiedy zdarza się, że odsetki nie są naliczane od całej pożyczonej sumy, a jedynie tylko od tej, która została już użyta przez klienta.

Ważne jest, by przed wzięciem pożyczki przeanalizować oferty różnych firm pożyczkowych. Może się okazać, że każdy pożyczkodawca oferuje inne zasady pożyczek. Dowiedzmy się również, ile będzie nas kosztowało odnowienie pożyczki.

Zalety pożyczki odnawialnej

Zdarza się, że w określonym czasie planujemy remont. Bardzo często w takiej sytuacji bardziej opłacalne jest wzięcie pożyczki odnawialnej na czas remontu, np. na pół roku, niż kredytu na większą sumę. Pożyczka odnawialna jest więc dobrym rozwiązaniem w chwili, gdy wiemy, że będziemy potrzebować jakichś niedużych kwot przez określony czas.

Pożyczki odnawialne często wiążą się z mniejsezą ilością formalności niż kredyty. Warto jednak wiedzieć, że możemy je zaciągnąć nie tylko w firmie pożyczkowej, ale także w banku.