Domeną wszystkich firm pożyczkowych jest udzielanie środków w najkrótszym możliwym czasie. Szybkość przyznania pożyczki jest jednym z ważniejszych parametrów, które mogą decydować o atrakcyjności oferty. Czy zawsze szybko oznacza dobrze? Jakie warunki należy spełnić, by skorzystać z oferty pożyczka w kilkanaście minut?

Kwadrans pożyczka – komu potrzebne są środki „na już”?

Zdarzają się sytuacje, kiedy konsument potrzebuje środków dosłownie „na już”. Zazwyczaj są to dość nieoczekiwane wydatki, które trudno było przewidzieć wcześniej, ale nie tylko. Na co najczęściej konsumenci przeznaczają te środki? Co skłania ich do poszukiwania ofert typu szybka gotówka?

Dodatkowe środki, które trzeba szybko zorganizować, przeznaczane są nie tylko na pokrycie pierwszych potrzeb. Chociaż te z pewnością stanową sporą część nieplanowanych wydatków. Najczęściej są to nieprzewidziane awarie sprzętów i przedmiotów, bez których trudno jest funkcjonować na co dzień. Zepsuty samochód, sprzęt AGD, zniszczenie mieszkania, na którego remont nie można czekać.

Inną kategorią wydatków, na które konsumenci potrzebują natychmiastowej gotówki, są oferty ograniczone czasowo. Zakup w tym, a nie innym momencie staje się dużo bardziej korzystny ze względu na obniżkę ceny. Dodatkowe środki pozwalają na skorzystanie z niej, a jednocześnie zaoszczędzenie określonej kwoty.

Wśród osób starających się o przyznanie tego typu pożyczki pozabankowej są również konsumenci, dla których czas jej przyznania jest ważny z innych względów. Nie chodzi tutaj o jak najszybsze skorzystanie ze środków, ważną potrzebę, którą teraz trzeba zaspokoić, ale o komfort. Rozpatrzenie decyzji kredytowej w krótkim czasie jest dla nich dodatkowym atutem konkretnej oferty, choć niekoniecznie niezbędnym parametrem.

We wszystkich tych przypadkach pożyczkodawca nie będzie pytał – tak jak bywa to w przypadku kredytów bankowych – o przeznaczenie środków. Pozabankowa pożyczka przyznawana jest na dowolny cel, którego nie trzeba precyzować we wniosku pożyczkowym. Żadna instytucja pozabankowa o to nie poprosi.

Pożyczka w kwadrans – kiedy jest to możliwe?

Wiele podmiotów pozabankowych rzeczywiście jest w stanie udzielić środków w bardzo krótkim czasie. Jednak by była to pożyczka w 15 minut, trzeba spełnić określone wymagania. Mają one związek zarówno z procesem rozpatrywania wniosku, jak i czysto technicznymi elementami procesu dostarczania już przyznanych pieniędzy. Oczywiście każda z ofert rynkowych różni się co do wymagań formalnych, które stawia pożyczkodawca. Te mają oczywiście wpływ na szybkość przebiegu całego procesu. Można jednak wyróżnić kilka obszarów, które są wspólne dla większości tego typu ofert.

Zazwyczaj będą to pożyczki udzielne na dowód, niewymagające dopełnienia innych formalności, do których może należeć chociażby przedłożenie różnego rodzaju zaświadczeń. W wielu przypadkach mogą być to również oferty pożyczek bez sprawdzania baz kredytowych lub gospodarczych. Tu należy pamiętać, że pożyczkodawcy zasięgają informacji w tych bazach, jednak nie muszą mieć one decydującego wpływu na udzielenie środków. Zatem same bazy w kontekście czasu udzielenia środków są istotne o tyle, że de facto trzeba je zweryfikować. Instytucje pozabankowe w niektórych przypadkach mają bezpośredni dostęp do tych baz. Jeśli jednak informacji o wiarygodności finansowej konsumenta dostarcza jedynie pracownik takiej instytucji, proces może się wydłużyć (chociażby ze względu na ustalone godziny pracy).

W niejednym przypadku konsumenci mogą zastanawiać się również, jaka forma udzielenia środków będzie lepsza. Czy powinni skorzystać z oferty podmiotów udzielających pożyczek online? A może szybciej pozyskają gotówkę w stacjonarnym oddziale firmy? Na co trzeba zwracać uwagę, korzystając z obu tych opcji?

Szybka pożyczka na konto

Pożyczki udzielane online z pewnością wielu osobom kojarzą się z najszybszą formą pozyskania dodatkowej gotówki. Jest w tym wiele racji, ale jest też kilka ograniczeń, jeśli weźmiemy pod uwagę ofertę pożyczka w kwadrans. Sprawność przebiegu tego procesu uzależniona jest od kilku czynników.

Szybka pożyczka na konto oznacza, że oczywiście musimy być właścicielami elektronicznego konta bankowego. Przelew bankowy to najszybsza forma przekazania środków. Ale niestety nie w każdym przypadku. To, jak szybko przyznane środki znajda się na naszym koncie, zależy od tego, w jakiej instytucji bankowej mamy konto. Księgowania międzybankowe mogą potrwać nawet ponad dobę. Dlatego dopiero posiadanie konta w tym samym banku, co pożyczkodawca, gwarantuje natychmiastowy przepływ środków.

Nie zapominajmy, że przelew środków może być obustronny. Obowiązkiem pożyczkodawcy jest weryfikacja tożsamości pożyczkobiorcy. W tym celu porównywane są dane, które wpisaliśmy we wniosku kredytowym, z danymi właściciela konta. Najczęstszą metodą weryfikacji jest wykonanie przelewu na konto instytucji pożyczkowej. Również w tej sytuacji to, w jakim banku mamy konto, ma wpływ na szybkość księgowania środków i sprawność przebiegu procesu weryfikacji.

Pożyczki gotówkowe

Nie tylko pożyczki online charakteryzują się krótkim czasem przyznawania. Zanim te pojawiły się na rynku, szybka gotówka była dostępna w stacjonarnych oddziałach firm pożyczkowych. O środki w ramach podobnych, „szybkich” ofert można było się również starać we własnym domu, korzystając z usług agenta. W tych dwóch obszarach nic się nie zmieniło. Osoby, które nie używają na co dzień bankowości elektronicznej, mogą aplikować o gotówkę. Udzielenie pożyczki w formie gotówkowej nie ma zasadniczego wpływu na czas wypłaty środków. Jeśli spełniamy jako pożyczkobiorca wszelkie kryteria, pożyczki gotówkowe przyznawane w krótkim czasie są w naszym zasięgu.

Szybka gotówka – przygotuj się, zanim pożyczysz

Warunkiem dobrego pożyczania pieniędzy jest przygotowanie się do transakcji. Absolutne minimum to porównanie dostępnych ofert i weryfikacja wiarygodności pożyczkodawcy. Nawet jeśli potrzebujemy środków „na już”, uda nam się pogodzić te dwie kwestie. Wszelkie niezbędne informacje i opinie innych konsumentów o podmiotach i ich ofertach sprawdzimy online. Nie trzeba przeszukiwać zasobów internetowych samodzielnie. Podjęcie decyzji ułatwiają porównywarki ofert prowadzone w ramach branżowych portali.