Pożyczka ratalna to dobry sposób na sfinansowanie większych wydatków dla osób, które chcą stopniowo spłacać zadłużenie. Mniejsze raty nie obciążają tak budżetu, co jednorazowa spłata, a możliwość zaciągnięcia większej kwoty sprawia, że pożyczka ta jest często porównywana do tradycyjnego kredytu bankowego. Jak wygląda spłata takiej pożyczki?

Czym jest całkowita kwota pożyczki ratalnej?

Wnioskując o pożyczkę ratalną, można się spotkać z kilkoma pojęciami, które są do siebie podobne, jednak oznaczają zupełnie co innego. Należy je rozróżnić, żeby wybrać najlepszą dla siebie ofertę i ustalić parametry pożyczki tak, aby były dopasowane do potrzeb i możliwości finansowych. Na początku trzeba określić czym jest całkowita kwota pożyczki ratalnej. Jest to nic innego jak wysokość dofinansowania, które faktycznie wpływa na konto po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku. Stanowi to podstawową kwotę, do której zostaną doliczone odsetki i prowizje. Maksymalna kwota zobowiązania jest natomiast najwyższym możliwym dofinansowaniem, które można zaciągnąć w firmie. W przypadku Intratka jest to 10 000 zł, jednak instytucje same ustalają sobie, ile są w stanie pożyczyć klientowi. Ostatnim pojęciem jest kwota spłaty pożyczki ratalnej, która jest niczym innym jak całkowitym zadłużeniem do uregulowania, wraz z doliczonymi już opłatami dodatkowymi.

Z czego składa się kwota spłaty pożyczki ratalnej?

W przypadku pożyczek ratalnych płatności rozłożone są na kilka miesięcy, a każda z rat jest oprocentowana. Ustalając wysokość kredytu, o który chcesz wnioskować, musisz wziąć pod uwagę to, ile będziesz musiał faktycznie zwrócić. Kwota spłaty pożyczki ratalnej składa się z dodatkowych kosztów obsługi, takich jak prowizja i oprocentowanie. W Intratka roczne oprocentowanie nominalne wynosi 10%, natomiast RRSO jest zmienne, w zależności od wyboru kwoty pożyczki oraz czasu jej spłaty. Umowa pożyczki ratalnej zawiera wszystkie niezbędne informacje, które należy prześledzić przed jej podpisaniem. Jest to ostatni moment, aby wprowadzić zmiany w parametrach pożyczki i ustalić wysokość raty, która będzie dostosowana do możliwości finansowych.

Różna maksymalna kwota pożyczki

Mimo że firma oferuje pożyczki aż na 10 000, to nie każdy może skorzystać z takiej oferty. Jest ona skierowana tylko do klientów, którzy już wcześniej korzystali z usług Intratka i terminowo wywiązali się ze wcześniejszego zobowiązania. Nowi pożyczkobiorcy mogą złożyć wniosek na maksymalną kwotę dofinansowania 3000 zł i okresem kredytowania 12 miesięcy. Termin spłaty można skrócić do 6 miesięcy, co automatycznie obniża koszty całkowitej kwoty spłaty pożyczki ratalnej. Stali klienci mają możliwość wnioskowania o 10 000 zł z terminem spłaty 24 miesiące, który można skrócić do 12, oszczędzając tym samym na kosztach prowizji i oprocentowania.

Jak termin spłaty wpływa na wysokość rat?

Wnioskując o pożyczkę, warto zastanowić się nad wyborem kwoty i okresu kredytowania. Im dłuższy termin, tym więcej trzeba będzie zwrócić, jednak rata będzie niższa. Jest to spowodowane tym, że do każdego dnia naliczane są odsetki, które wpływają na wysokość miesięcznej raty. Mając krótszy okres kredytowania, dodatkowe koszty pożyczki są automatycznie pomniejszone. Żeby lepiej to zobrazować, przydatny będzie kalkulator kredytowy, z którego pomocą łatwo obliczyć całkowitą kwotę spłaty pożyczki ratalnej. Na stronie Intratka dostępny jest wygodniejszy sposób na sprawdzenie kwoty kredytu, za pomocą suwaków. Ustalając kwotę pożyczki oraz okres jej kredytowania, generowane są informacje dotyczące wysokości miesięcznej raty, całkowitej kwoty do spłaty oraz RRSO. Na tej podstawie można samodzielnie określić najkorzystniejsze parametry kredytu i dopasować je do własnych potrzeb.

Wcześniejsza spłata pożyczki – korzyści

Biorąc pożyczkę nawet na maksymalny okres kredytowania, można wcześniej ją spłacić, redukując tym samym koszty oprocentowania. Wcześniejsza spłata pożyczki pozwoli Ci uniknąć dodatkowych kosztów, co przy wysokich kwotach stanowi oszczędności rzędu nawet kilku tysięcy złotych. Takie rozwiązanie ma jeszcze jedną zaletę, a mianowicie zwiększenie wiarygodności w oczach firmy. Pożyczkobiorca, który nie zalega z ratami i wcześniej uregulował swoje zadłużenie, ma w przyszłości większe szanse na otrzymanie pożyczki na dogodnych warunkach. Umowa pożyczki ratalnej zawiera dodatkowo informacje, które upoważniają pożyczkodawcę do wprowadzenia specjalnych promocji oraz rabatów dla klientów. Warto więc terminowo regulować zobowiązanie, gdyż można wtedy liczyć na większość przychylność pożyczkodawcy.

O czym pamiętać spłacając pożyczkę?

Firmy pożyczkowe starają się maksymalnie uprościć formalności, aby pożyczki były łatwo dostępne. Również procedura spłaty jest nieskomplikowana, jednak trzeba pamiętać o zachowaniu terminów. Ważne jest to, aby nie zostawiać wpłaty na ostatni dzień, gdyż każda zwłoka oznacza naliczenie dodatkowych opłat. Jeżeli więc harmonogram spłat ustalony jest na 15 dzień każdego miesiąca, bezpieczniej jest wykonać przelew już 14. W zależności od sesji międzybankowych czas księgowania pieniędzy może być wydłużony do następnego dnia, dlatego dla własnego bezpieczeństwa warto pilnować terminów. W tytule wystarczy tylko podać numer pożyczki, który został nadany podczas składania wniosku.

Jak wybrać najlepszą pożyczkę ratalną?

Swój wybór trzeba przede wszystkim oprzeć na własnych możliwościach finansowych. Nie ma sensu wnioskować o wysokie kwoty, które trudno będzie później spłacić. W znalezieniu najlepszej oferty pomocny może okazać się ranking pożyczek z wyszczególnionymi parametrami i dodatkowymi opłatami. Warto również wykorzystać kalkulator kredytowy, za pomocą którego można obliczyć wysokość miesięcznych rat oraz kwotę oprocentowania. Oprócz tego bezpieczniej jest wnioskować o dłuższy okres kredytowania, a w miarę możliwości dokonać wcześniejszej spłaty, zamiast narażać się na ryzyko nieterminowego uregulowania należności.