Wśród ofert podmiotów pozabankowych znajdziemy wiele zróżnicowanych ofert. Każda z nich odpowiada określonym potrzebom konsumentów. Firmy pożyczkowe udostępniają coraz wyższe kwoty środków, o które można się starać – tzw. pożyczka XL może być udzielona nawet na kwotę kilkunastu, kilkudziesięciu tysięcy. Ale wciąż tymi najbardziej popularnymi są małe pożyczki.

Mała pożyczka prowadzi w rankingach

W lipcu 2018 roku Biuro Informacji Kredytowej opublikowało raport dotyczący struktury wartości sprzedanych kredytów gotówkowych i pożyczek pozabankowych. Wzięto pod uwagę operacje przeprowadzone na przestrzeni 7 miesięcy – od stycznia do lipca 2018 roku. Z danych wynika, że mała pożyczka wiedzie prym wśród ofert firm pozabankowych. Ale nie tylko tam.

Zgodnie z raportem, konsumenci, którzy chcą pożyczyć niewielkie środki, zwracają się nie do instytucji bankowych, ale do firm pożyczkowych. Szczególnie duży odsetek Polaków tam właśnie pożycza te najniższe kwoty. Aż 80% z nich korzysta z ofert firm pożyczkowych, jeśli stara się o środki nie przewyższające 1000 zł. Nieco mniej z nich, ale jest to wciąż bardzo duża grupa osób, pożycza tutaj również wyższe kwoty. Pożyczkę w wartości nie przekraczającej 4000 zł otrzymało aż 60% konsumentów. Na taki stan rzeczy duży wpływ miały pozytywne opinie klientów o tych konkretnych produktach finansowych, co z pewnością zachęca nowych do zwrócenia na nie uwagi.

Zasady udzielania pożyczek

Zasady udzielania pożyczek pozabankowych różnią się w zależności od oferty z jaką mamy do czynienia. O ile w przypadku aplikowania o wyższe kwoty należy dopełnić określonych formalności, o tyle małe pożyczki będą nimi obarczone w znacznie mniejszym stopniu. Przyczyna tego jest dość prosta. Udostępnianie niewielkich kwot pieniężnych wiąże się ze znacznie mniejszym ryzykiem finansowym, które jest oczywiście po stronie firmy pożyczkowej. Ryzyko to zmniejsza się również w związku ze skróceniem czasu kredytowania – małe kwoty są zazwyczaj pożyczane na krótsze okresy ok. 30 dni. Oczywiście nieco inaczej jest w przypadku małych pożyczek ratalnych, ale wciąż jest to udostępnianie niewielkich kwot, zatem można spodziewać się łatwiejszego dostępu do środków.

Istotnym elementem, o którym przy tej okazji też trzeba wspomnieć, jest badanie zdolności kredytowej. Ryzyko niespłacalności niewielkich sum pieniędzy jest znacznie niższe w porównaniu do dużych kwot. Nie oznacza to oczywiście, że firma pożyczkowa w ogólne nie sprawdzi naszej wiarygodności finansowej. Jednak z pewnością nie będzie bardzo restrykcyjna w ocenie pożyczkobiorcy, nawet jeśli jest to dłużnik wpisany do którejś z baz informacji gospodarczej lub bazy informacji kredytowej. Finalnie wszystko oczywiście zależy od indywidualnej sytuacji konsumenta starającego się o środki.

Podstawowe zasady udzielania pożyczek na niewielkie kwoty obowiązujące wszystkich pożyczkobiorców są wspólne dla wszystkich tego typu ofert. Przede wszystkim należy być pełnoletnim obywatelem Polski, który może wylegitymować się dokumentem tożsamości. Od tej reguły znajdziemy na rynku kilka odstępstw. Po pierwsze, istnieją firmy, choć nieliczne, które mogą udzielić środków obcokrajowcom. Po drugie, pełnoletniość czyli osiągnięcie wieku 18 lat nie zawsze kwalifikuje do starania się o środki. Sporo pożyczkodawców jako górną granicę wiekową przyjmuje 20 bądź 21 lat. Dolna granica wiekowa również jest uregulowana – pożyczki udzielane są konsumentom zazwyczaj do 60-65 roku życia.

Mała pożyczka – online i stacjonarnie

Na rynku spotkamy się trzema podstawowymi formami udzielania środków w ramach małych pożyczek. Są to mała pożyczka online, stacjonarna i w przyznawana w domu klienta. We wszystkich przypadkach wymagania formalne będą podobne. Zgodnie z zasadami przyznawania środków zazwyczaj wystarczy przedstawić dokument potwierdzający tożsamość. Ten proces będzie przebiegał nieco inaczej, jeśli mamy do czynienia z ofertą mała pożyczka internetowa.

W tym celu niezbędne będzie założenie indywidualnego konta w serwisie pożyczkodawcy i wypełnienie wniosku pożyczkowego online. Niezbędna jest również weryfikacja danych, które podaliśmy. Pożyczkodawcy robią to przy pomocy przelewu weryfikacyjnego bądź dedykowanej aplikacji. I w jednym, i w drugim przypadku chodzi o potwierdzenie tożsamości pożyczkobiorcy w oparciu o dane właściciela konta bankowego. Raz założone konto w serwisie pożyczkodawcy będzie aktywne. Starając się ponownie o środki, skorzystamy z tych samych danych jeśli chodzi o logowanie do osobistego konta.

Pożyczka od ręki online

Małe pożyczki mają to do siebie, że zazwyczaj udzielane są w dość krótkim czasie. Ze względu na to, że pożyczkodawcy nie wymagają dodatkowych zaświadczeń, decyzję o przyznaniu środków podejmują bardzo sprawnie. Dlatego jest to tzw. szybka pożyczka, w której formalności faktycznie ograniczone są do minimum. Możliwość przeprowadzenia całego procesu online dla wielu osób jest bardzo ważnym atutem oferty.

Mała pożyczka na raty

Zaciągając pożyczkę, nawet na niewielką kwotę, możemy zdecydować o rozłożeniu zobowiązania na raty. Mała pożyczka ratalna pozwala na znacznie bardziej wygodną formę spłaty zadłużenia. Ich ilość, a zatem czas kredytowania, w dużym stopniu możemy określić samodzielnie. Oczywiście największe znacznie ma tutaj wysokość pojedynczej kwoty spłaty. Może być to mała rata comiesięczna lub wyższa, jeśli możemy uregulować zobowiązanie w krótszym czasie.

Mała pożyczka inwestycyjna

Przy okazji małych pożyczek warto wspomnieć o ofertach, które skierowane są nie do indywidualnych konsumentów ale do firm. Mała pożyczka inwestycyjna może być pozyskana poza instytucjami bankowymi, jeśli te negatywnie oceniły zdolność kredytową przedsiębiorstwa. Co ważne, w przypadku tego typu ofert, pozyskane środki można przeznaczyć wyłącznie na wydatki związane z prowadzeniem firmy. Mogą być one oczywiście traktowane jako pożyczka rozwojowa.

Dostępne środki uzależnione są od konkretnej oferty. Można tutaj liczyć na sumy przewyższające kilkanaście i kilkadziesiąt tysięcy. Co istotne, pozabankowa pożyczka dla firm udzielana jest, podobnie jak w banku, jako pożyczka długoterminowa. Zadłużenie spłacane jest w formie ratalnej.