Niewiele formalności, dostępność środków dla młodych klientów, niska rata w przypadku pożyczek długoterminowych. To jedne z najistotniejszych parametrów, na które zwracamy uwagę wybierając konkretną ofertę pożyczki pozabankowej. Jak w tych kategoriach znaleźć najlepsze pożyczki?

Najlepsze pożyczki czyli jakie?

Określenie najlepsza pożyczka jest dość ryzykowne, bo trudno w tym obszarze generalizować. Każdy z klientów będzie zwracał uwagę na inne parametry czy warunki udzielenia środków. A te z kolei będę mocno uzależnione od jego specyficznej sytuacji – i finansowej, i życiowej. Choć oczekiwań konsumentów może być naprawdę wiele, na pewno za jedną z najlepszych ofert uznawana jest pożyczka na dowód osobisty.

Sporo klientów firm pożyczkowych to młode osoby. Jak pokazują badania, to konsumenci wieku 22-30 lat najchętniej sięgają po dodatkowe środki. Z dużym prawdopodobieństwem można stwierdzić, że ta grupa konsumentów i jej udział w rynku pożyczek pozabankowych mógłby być znacznie większy. Choć nie wszystkie pożyczki dostępne są już dla osiemnastolatków, to ta grupa również poszukuje najlepszych ofert dla siebie.

Najlepsze pożyczki na dowód osobisty

Minimum formalności do spełnienia ze strony pożyczkobiorcy to bardzo często istotne warunki, które powinna spełnić oferta, by być atrakcyjną dla konkretnej grupy konsumentów. Tego typu oferty z pewnością pozwalają zaoszczędzić sporo czasu, który w innych przypadkach trzeba by poświęcić na zdobycie niezbędnych dokumentów. Mogą to być to chociażby zaświadczenie o zarobkach, zaświadczenie o zatrudnieniu, inne dokumenty potwierdzające otrzymywanie regularnych dochodów. Ale nie o sam czas, który jest niezbędny na dopełnienie formalności najczęściej chodzi.

Tego typu ofert poszukują osoby, które nie mogą spełnić wymagań postawionych przez określonych pożyczkodawców. Na przykład nie są w stanie udokumentować stałego źródła dochodów bądź zatrudnienia. Tę grupę konsumentów interesować będą najlepsze pożyczki na dowód osobisty, przyznawane tylko na podstawie tego dokumentu. Oczywiście na rynku znajdziemy tego typu oferty, ale i one same są dość zróżnicowane. Niekoniecznie muszą to być oferty obarczone wysokimi kosztami przyznania. Te zależą od ryzyka finansowego, które ponosi pożyczkodawca udzielając środków. Jeśli staramy się o niewielką pożyczkę, nawet brak potwierdzenia dochodów nie będzie bardzo znacząco wpływał na całościowy koszt pożyczki.

Najlepsze pożyczki od 18 lat

Pełnoletność to próg wiekowy, który trzeba przekroczyć, żeby w ogóle móc starać się o pożyczkę pozabankową. Jest to również podstawowy wymóg każdego pożyczkodawcy, choćby ze względu na konieczność przedstawienia dokumentu tożsamości. Jednak nie każda osoba, która może to zrobić, może również starać się o środki. Pożyczkodawcy bardzo często wprowadzają nieco wyższą granicę wiekową, którą powinni przekroczyć ich potencjalni klienci.

Wymóg firm pozabankowych dotyczący wieku sprawia, że o pożyczkę można się starać ukończywszy 21 lub 22 lata. Z czego wynikają takie obostrzenia? Osiemnastolatkowie rzadko kiedy będą w stanie wykazać się pozytywną historią kredytową, ponieważ zwyczajnie jeszcze nie zaczęli jej budować. Pożyczkodawca nie ma zatem żadnych konkretnych danych, na których mógłby się oprzeć, by ocenić wiarygodność finansową takiego klienta. Druga sprawa to zazwyczaj również niemożność udokumentowania dochodów lub w ogóle nieposiadanie źródła dochodów. Zatem pożyczanie pieniędzy tej grupie konsumentów wiąże się z ryzykiem finansowym.

Firmy pożyczkowe oferujące środki obarczone ryzykiem niespłacalności w naturalny będą starały się je kompensować. Oczywiście finansowo. Zatem najlepsze pożyczki od 18 lat to takie, które będą charakteryzowały się jak najniższymi kosztami udzielenia.

Najlepsze pożyczki, to bezpieczne pożyczki

Nasze własne bezpieczeństwo finansowe powinno być zawsze podstawową wytyczną, w oparciu o którą decydujemy się na konkretną ofertę. Niezależnie od tego, jak bardzo i szybko potrzebujemy gotówki. Sprawdzeniu powinna podlegać po pierwsze instytucja, od której chcemy pożyczyć pieniądze. Po drugie, powinna być to bezwzględnie umowa przed jej podpisaniem.

Bezpieczne pożyczanie pieniędzy gwarantują nam wiarygodne podmioty. Tych na rynku jest sporo. Wszystkie one, czyli działające legalnie, zostały wpisane do Rejestru Instytucji Pożyczkowych. Prowadzi go Komisja Nadzoru Finansowego i na własnej stronie internetowej go udostępnia. Innym wiarygodnym źródłem informacji o potencjalnym pożyczkodawcy jest rejestr prowadzony przez Polski Związek Instytucji Pożyczkowych. Sam Związek jest organizacją branżową, skupiającą pomioty, które dbają o jak najwyższe standardy rynkowe swoich usług.

Sprawdzenie umowy pożyczki to kolejny, ważny krok pozwalający zadbać o swoje bezpieczeństwo. Owszem, są dość długie dokumenty, ale warto przeczytać je w całości. Zapisy w nich widniejące powinny być w całości zrozumiałe i jednoznaczne. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości co do interpretacji czy znaczenia konkretnych zapisów, zawsze możemy poprosić o ich objaśnienie. Co oczywiste, finalne koszty pożyczki zawarte w umowie, powinny być zgodne z ofertą.

Ranking – porównaj oferty

Jeśli mówimy o najlepszych ofertach, trzeba również wspomnieć o narzędziach ułatwiających ich znalezienie bądź porównanie. Biorąc pod uwagę fakt, że podmiotów działających na rynku pożyczek pozabankowych jest naprawdę sporo, samodzielne odnalezienie właściwej oferty może być wyzwaniem. Mowa szczególnie o rynku pożyczek online. Ale w miarę rozwoju rynku, rozwijać zaczęły się również narzędzia, a nawet portale branżowe, które ułatwiają zorientowanie się w ofertach.

Jeśli chcemy sprawdzić, które z podmiotów i ofert są najlepsze na rynku, warto zwrócić uwagę na rankingi prowadzone właśnie przez portale branżowe. Są one przygotowywane w kilku kategoriach. W zestawieniach brane są pod uwagę konkretne parametry ofert. Innym narzędziem jest porównywarka ofert. Dzięki niej, w dość łatwy i szybki sposób porównamy ze sobą interesujące nas oferty i wybierzemy tę najlepszą w danej kategorii.