Nierozsądne gospodarowanie pieniędzmi oraz zaciąganie pożyczek nieadekwatnych do możliwości finansowych to najprostsza droga do wpadnięcia w spiralę zadłużenia. Ciężko jest się z niej wydostać, gdy zobowiązania się nawarstwiają, a kary za nieterminową spłatę generują dodatkowe opłaty. Zamiast czekać aż długi komornicze doprowadzą do egzekucji należności oraz poważnych konsekwencji finansowych i prawnych, można szukać pomoc w instytucjach pozabankowych. Jakie są możliwości wyjścia z trudnej sytuacji?

Jak wydostać się ze spirali zadłużenia?

Problemy finansowe mogą dotknąć każdego i nie zawsze jest to celowe działanie i unikanie spłaty zobowiązań. Wystarczy zmiana sytuacji finansowej, utrata pracy czy konieczność podjęcia leczenia, które pochłania większą część budżetu. Utrata płynności powoduje, że długi się nawarstwiają aż w końcu nie są możliwe do zapłaty. To może skutkować wpisaniem danych do baz dłużników, a w dalszym etapie do egzekucji komorniczej, która jest najdotkliwszą konsekwencją. W ten sposób wiele osób zmuszonych jest do ogłoszenia upadłości lub wyprzedania całego majątku, aby zaspokoić potrzeby wierzycieli. Żeby tego uniknąć można złożyć wniosek do komornika o rozłożenie długu na raty lub spróbować się dogadać z wierzycielami, aby zmienili warunki spłaty. Nie zawsze działania takie przyniosą oczekiwany rezultat, dlatego wart

Kredyt na wyjście z długów – czym jest konsolidacja?

Osoby, które posiadają niespłacone zobowiązania w wielu instytucjach, mogą skorzystać z usługi konsolidacji. Polega to na połączeniu wszystkich należności w jedno zobowiązanie, które będzie stanowić kredyt na wyjście z długów. Z uzyskanych tą drogą środków finansowych zostają pokryte potrzeby wierzycieli, a dłużnik jest zobowiązany uregulować tak powstały dług wobec nowego pożyczkodawcy. Takie rozwiązanie pozwala rozłożyć zobowiązanie na wygodne raty, przesunąć termin spłaty oraz ustalić nowy harmonogram comiesięcznych wpłat. Kredyt konsolidacyjny wiąże się z koniecznością spełnienia określonych warunków umowy, ale w wielu przypadkach jest jedyną możliwością wyjścia ze spirali zadłużenia.

Kto może pomóc w spłacie chwilówki?

Usługi konsolidacyjne świadczą przede wszystkim banki. Zwykle jednak taka oferta skierowana jest do klientów, którzy mają kilka zobowiązań w ich banku. Osoby zadłużone nie mogą pochwalić się dobrą historią kredytowania, dlatego najpewniej spotkają się z decyzją odmowną o konsolidacji wszystkich zobowiązań. Ratunkiem może okazać się pożyczka dla bardzo zadłużonych udzielana przez firmy pozabankowe. Nie wszystkie instytucje oferują taką możliwość, jednak korzystając z oferty pożyczek ratalnych, można pomóc obie w spłacie zaległych zobowiązań.

Kredyt konsolidacyjny czy pożyczka na spłatę zadłużenia?

Sektor pozabankowy to prężnie rozwijająca się branża, w której można znaleźć oferty podobne do tych proponowanych przez banki. Większość z firm oferuje pożyczki dla zadłużonych, podchodząc mniej rygorystycznie do sprawdzania zdolności kredytowej. W przypadku chęci wzięcia większej kwoty pożyczki ratalnej, trzeba jednak liczyć się z możliwością sprawdzenia danych w BIK. Przy dużych zaległościach w spłacie może to wiązać się z decyzją odmowną przyznania pożyczki, dlatego przed złożeniem wniosku warto zapytać się o możliwość konsolidacji chwilówek bez zdolności. Wiele firm pozabankowych potrafi elastycznie dopasować się do potrzeb klientów, dlatego umożliwiają negocjację warunków umowy.

Jak starać się o pożyczkę w ratach na spłatę zadłużenia?

Pożyczki ratalne to produkty, które w przeciwieństwie do chwilówek, udzielane są na wyższe kwoty i z dłuższym okresem kredytowania. Czasami taka pożyczka wystarczy na pokrycie wszystkich zaległych zobowiązań, jednak firma pozabankowa zastrzega sobie możliwość udzielania maksymalnej kwoty dofinansowania nowym klientom oraz osobom, które nie posiadają wystarczającej zdolności kredytowej. Jeżeli więc pożyczkodawca oferuję pożyczkę ratalną na 10 000 zł, a ta suma wystarczy, aby spłacić wierzycieli, można próbować wystosować specjalne pismo o udzielenie kredytu konsolidacyjnego. Wzór takiego wniosku jest dostępny w internecie lub do pobrania bezpośrednio ze strony internetowej pożyczkodawcy. Warto wcześniej zadzwonić do BOK, opisać swoją sytuację i uzgodnić warunki umowy, aby pożyczka ratalna była możliwa do spłaty.

Jakie dokumenty potrzebne są, aby wziąć pożyczkę dla zadłużonych?

Każda firma pozabankowa sama ustala sobie warunki, na jakich przyznaje pożyczki, ale w większości w każdej instytucji się one pokrywają. Najważniejszym dokumentem jest dowód osobisty, gdyż to na jego podstawie rozpatrywany jest wniosek. Pożyczkodawcy nie wymagają dostarczenia zaświadczeń o zarobkach, jednak zastrzegają sobie prawo do sprawdzenia historii w BIK. Pożyczka dla zadłużonych jest udzielana na takich samych zasadach jak każda inna, jednak w przypadku usługi konsolidacji, wszystkie szczegóły są bezpośrednio uzgadniane między wnioskodawcą a firmą pozabankową.

Konsolidacja chwilówek bez zdolności, ostatnią deską ratunku

Mając zaległe zobowiązania, trudno jest otrzymać pomoc od instytucji finansowych. Osoby zadłużone nie mogą liczyć na wsparcie ze strony banku, a trudności w uzyskaniu pożyczki mogą mieć również w instytucjach pozabankowych. Nic dziwnego, gdyż tacy klienci stanowią grupę ryzyka i nie zawsze można mieć pewność, że tym razem wywiążą się ze zobowiązania. Zamiast liczyć na przedawnienie długu, warto szukać pomocy już w momencie wystąpienia problemów finansowych. Zwlekanie z tym do postępowania egzekucyjnego i liczenie na umorzenie nie jest dobrą praktyką, gdyż w tym czasie nawarstwiające się odsetki za nieterminową spłatę, mogą generować wysokie koszty. Pożyczka w ratach na spłatę zadłużenia może być jedyną formą pomocy, jednak warto o nią wnioskować, zanim termin spłaty poprzednich zobowiązań jeszcze nie minął. Firmy pozabankowe starają się pomóc klientom w trudnej sytuacji finansowej, udzielając pożyczek dla bardzo zadłużonych, jednak należy przede wszystkim unikać takich sytuacji i rozsądnie gospodarować pieniędzmi.