Zakupy ratalne dla wielu osób stały się ułatwieniem i możliwością nabycia produktów o znacznej wartości. Zakupy na raty najczęściej dotyczą sprzętu AGD, RTV czy mebli, gdyż ich cena zazwyczaj jest wysoka. Nie każdy może pozwolić sobie na jednorazowe sfinansowanie wydatku ze środków z budżetu domowego lub zgromadzonych oszczędności, dlatego system ratalny stanowi rozwiązanie problemu z zakupami na większą sumę.

Raty na dowód – wygodny sposób finansowania

Obecnie większość sklepów zajmujących się sprzedażą elektroniki, mebli lub artykułów gospodarstwa domowego o znacznej wartości, posiada wprowadzony system ratalny. Dzięki temu można rozłożyć wydatek na mniejsze kwoty spłaty, które nie są tak drastycznym obciążeniem dla budżetu. System ratalny coraz częściej wprowadzają też gabinety medycyny estetycznej, prywatne placówki zdrowia, a nawet firmy remontowe. Wszystko po to, aby umożliwić skorzystanie z usług klientom, którzy nie mogą pozwolić sobie na jednorazowe pokrycie kosztów i chcą kontrolować swoją sytuację finansową. Raty na dowód udzielane są na ściśle określonych zasadach i trzeba spełnić pewne warunki, żeby mieć możliwość zrobienia zakupów ratalnych.

Zasady zakupów na raty

Zakupy na raty są formą kredytu, który udziela bank na sfinansowanie wybranego wydatku. Trzeba pamiętać, że sklep tylko pośredniczy w takiej sprzedaży oferując swoje produkty, natomiast to bank udziela kredytu. Sklepy prowadzące sprzedaż ratalną współpracują z bankami, które udzielają kredytów na własnych zasadach. System ratalny może więc różnić się w każdym punkcie sprzedaży w zależności od tego, z jakim bankiem ma podpisaną umowę. Często można spotkać się z ofertami dotyczącymi rat 0%, jednak należy dokładnie zapoznać się z warunkami umowy. Zazwyczaj takie raty na dowód udzielane są tylko przez pewien okres, po którym do kolejnych wpłat należy naliczyć dodatkowe oprocentowanie i odsetki. Mogą one być wysokie, dlatego decydując się na zakupy ratalne, trzeba liczyć się z tym, że całkowita spłata może znacznie przewyższyć koszt zakupionego sprzętu.

Kto może robić zakupy na raty?

W związku z tym, że sklepy oferując sprzedaż ratalną na zasadach określonych przez bank, muszą zostać spełnione takie same warunki, co przy staraniu się o kredyt. Banki wymagają dostarczenia zaświadczenia o zarobkach, nienagannej historii kredytowej oraz przekroczenia wymaganej wysokości miesięcznych dochodów. Oznacza to, że nie każdy klient będzie mógł skorzystać z oferty zakupów na raty. Jest to krzywdzące, gdyż to właśnie osoby, które mają ograniczony budżet, najbardziej potrzebują wsparcia w sfinansowaniu drogiego zakupu. Warto jednak sprawdzić, jakie warunki trzeba spełnić, aby wziąć raty na dowód osobisty, gdyż w przypadku niższej kwoty zakupów, rozłożenie płatności na raty jest łatwiejsze.

Jak sprawdzić czy można wziąć coś na raty?

Sklepy same informują klientów o możliwości rozłożenia zakupu na raty. Trudno jednak samodzielnie zweryfikować, jakie trzeba spełnić warunki, aby otrzymać kredyt na raty na dowód, który ma być przeznczony na sfinansowanie zakupów. Wszystko zależy od banku, który współpracuje ze sklepem i od jego wymagań wobec kredytobiorców. Niestety, jeżeli nie posiadasz stałej umowy o pracę, regularnych dochodów o określonej wysokości oraz dobrej zdolności kredytowej, prawdopodobnie będziesz musiał się liczyć z decyzją odmowną. Mimo że wiele sklepów oferuje raty na dowód, to banki restrykcyjnie podchodzą do wymagań wobec klientów, aby zabezpieczyć się przed nierzetelnym wywiązywaniem się ze spłat.

Raty na dowód przez internet jako alternatywa zakupów ratalnych

Wiele sklepów reklamuje swój system ratalny jako prosty i dostępny dla wszystkich. Niestety brak stałego źródła dochodów oraz niekorzystna historia kredytowa oznacza duże ryzyko niewywiązywania się z harmonogramu spłat, dlatego tacy klienci muszą się liczyć z decyzją odmowną. Pożyczki ratalne udzielane są na dowolny cel, dlatego z pozyskanych środków można pokryć koszty zakupu wybranego towaru, a następnie spłacać zobowiązanie w wygodnych ratach. Raty na dowód przez internet jest dużo łatwiej uzyskać niż kredyt w banku, jednak trzeba się liczyć z pewnymi wymaganiami stawianymi przez firmy pozabankowe. Mimo że nie ma konieczności dostarczania zaświadczenia o zarobkach, to należy wykazać źródła dochodów, z których utrzymywane jest gospodarstwo domowe. Mogą to być świadczenia socjalne, alimenty, 500+ czy zyski z wynajmu nieruchomości. Dzięki temu nawet osoby nieposiadające stałej umowy o pracę, mogą skorzystać z pożyczki ratalnej.

Raty na dowód osobisty a BIK

Problemem wielu klientów jest to, że nie mogą się pochwalić pozytywną historią kredytowania. Nie tylko zaległości wobec wierzycieli sprawiają, że firmy pozabankowe ostrożnie podchodzą do udzielania pożyczek takim wnioskodawcom. Brak historii kredytowej również uniemożliwia ocenę ryzyka i terminowego wywiązywania się z zadłużenia, dlatego takie osoby także mogą mieć problem z uzyskaniem kredytu w banku, sprzętu na raty czy pożyczki pozabankowej. Pożyczka na raty udzielana jest tylko osobom, które nie mają na swoim koncie zaległych zobowiązań. Dodatkowo nowi klienci mogą wnioskować o niższą kwotę wsparcia i na krótszy okres kredytowania.

Jak skorzystać z pożyczki na raty?

Podczas zakupów ratalnych Twoja sytuacja finansowa zostanie zweryfikowana na wiele sposobów. Niezbędne będzie dostarczenie zaświadczenia od pracodawcy, a w wielu przypadkach jeszcze innych dokumentów. Pożyczka ratalna ogranicza się tylko do złożenia wniosku przez internet i pozytywnego przejścia procesu weryfikacji. Do jej zaciągnięcia wystarczy tylko dowód osobisty oraz własny rachunek bankowy, na który zostaną przelane uzyskane środki. Sam sobie ustalasz kwotę pożyczki oraz termin jej spłaty, dostosowując wysokość rat do własnych możliwości. Jeżeli nie wiesz do jakiej kwoty potrzebujesz wsparcia finansowego, możesz to łatwo określić za pomocą suwaków na stronie internetowej pożyczkodawcy. Dzięki temu jeszcze przed złożeniem wniosku i podpisaniem umowy o raty na dowód będziesz wiedział, ile miesięcznie pieniędzy musisz zaplanować w budżecie, aby spłacić zobowiązanie.